Materiály

Materiály

Použití materiálů a povrchů na výrobu interiérového nábytku se řídí většinou tímto pravidlem:

Na vnitřní tzv. nepohledové části nábytku se používá většinou lamino díky své přijatelné ceně, široké škále povrchů a snadné údržbě. Co se týče olepení hran tak se používají převážně ABS hrany o sílách od 0,5 mm do 3 mm.

Na vnější tzv. pohledové části se u designového a tudíž dražšího nábytku používají finančně náročnější materiály jako je dýha lakovaná / olejovaná nebo lak barevný polomatný / lesklý.Výhodou těchto materiálů je luxusnější vhled a zvýšená odolnost vůči vlhkosti, tudíž se používají i do kuchyní a koupelen. Lamino se na vnější strany používá u méně pohledového nábytku, který není zatěžován vlhkostí.

Materiály a povrchy lze základně rozdělit podle finanční náročnosti od nejlevnějších až po ty nejdražší takto:

Lamino polomatné:

je nejlevnější a nejpoužívanější materiál pro výrobu interiérového nábytku. Jedná se o dřevotřískovou desku oboustranně polepenou tenkou dekorovou folií. Tento materiál vyrábí několik výrobců v nepřeberném množství dřevodekorů a pastelových odstínů. Jsou k dostání různé síly a povrchy co se týče struktury a stupně matu. Vyznačuje se snadnou údržbou.

Lamino lesklé:

je cca dvoj-pětinásobně dražší než lamino polomatné podle kvality povrchu a výrobce. Jedná se buď o stejný materiál jako u lamina polomatného jen s tím rozdílem, že je povrch lesklý a nebo se jedná o dřevotřískovou (nebo MDF) desku polepenou laminátem, což je silnější povrchová vrstva (nejčastěji 0,8 mm silná). Vyrábí ho několik firem v různých pastelových odstínech, dřevodekorech a sílách. Používá se zejména na pohledové části nábytku jako jsou například kuchyňská dvířka ale dá se v interiéru použít v podstatě kamkoli mimo vnějších částí nábytku do koupelen a to ne kvůli svému povrchu ale technologii olepování hran, protože aby pohledové části koupelnového nábytku vydržely dlouhodobě ve vlhkém prostředí tak musí být jednotlivé díly ze všech stran zalakované.

Povrch barevný polomatný lakovaný:

je cca čtyř – pětinásobně dražší než lamino. Je to dané cenou materiálu a pracností. Jedná se o lak, kterým se nejčastěji lakuje MDF deska o různých sílách. Opět je možné si vybrat z široké škály barevných odstínů. Povrch působí živějším / luxusnějším dojmem než lamino. Lak odolává vlhkosti a tudíž je vhodný i do koupelen a kuchyní.

Dýhovaný povrch:

je cca čtyř – X násobně dražší než lamino podle druhu dřeviny a použité povrchové úpravy. Je to dané opět cenou materiálu a pracností. Jedná se většinou o dřevotřískovou desku polepenou oboustranně dýhou. Díky široké škále dřevin, možností moření a různých povrchových úprav se vyznačuje větší barevnou variabilitou a luxusnějším dojmem. Lze ji upravovat přírodními oleji, které nezanechají téměř žádný film na dýze (přirozený vzhled dřeva), ale přitom ji ochrání před ušpiněním. Dále ji lze upravovat lakováním, které naopak film zanechá. U tohoto způsobu je možné si vybrat od matných povrchů až po vysoký lesk a povrch odolává vlhkosti.

Povrch barevný lesklý lakovaný:

je dražší než barevný polomatný lak. Je to dané částečně dražším materiálem ale hlavně větší pracností. Stejně jako u matného barevného laku je možné vybírat z široké škály barevných odstínů a vyznačuje se stejnými vlastnostmi.

Masivní dřevo:

je dražší než dýhovaný povrch v závislosti na druhu dřeviny. Je to dané vyšší cenou materiálu a větší pracností. Možnosti povrchových úprav jsou stejné jako u dýhovaného povrchu. Většinou se používá na hodně povrchově a konstrukčně zatěžované výrobky, jako jsou interiérové schodiště, zábradlí atd. Na interiérový nábytek se z větší části používá dýhovaný povrch z důvodu tvarové stálosti materiálu, protože masivní dřevo má ve větších plochách tendenci pracovat a v horším případě se kroutit.

Pro více informací o plošných materiálech zde máme katalog včetně vzorníků

Plošné materiály

Kuchyňské pracovní desky (kámen)

Kování

Má hlavní vliv na fungování nábytku a proto používáme kování jen od nejkvalitnějších výrobců jako jsou například firmy BLUM, HETTICH, HAWA, HELM atd.

Pro více informací o kování zde máme katalogy dvou největších výrobců 

Kování na kuchyně

Kování na nábytek

Kování na nábytek

Kování na nábytek

Úchytky
Celkový přehled na str. 246 – 253

Světla